Збігнєв Парафянович «Polska na Wojnie» («Польща на війні»)

Збигнев Парафянович, журналист Dziennik Gazeta Prawna

Вчора закінчили на тому, що на фоні зернової кризи на українського-польському кордоні переломним моментом в наших відносинах (в сторону їх погіршення) стала українська ракета, яка розірвалася на території Польщі.

Збігнєв Парафянович «Polska na Wojnie» («Польща на війні»)

Автор книжки наголошує, що дружба між Дудою та Зеленським була короткою через відмінність у психотипі: «Дуда — інтелігенція з Кракова, Зеленський — хуліган з Кривого Року». Через це Зеленський переграв Дуду.

Основна помилка польської дипломатії була в тому, що їхні цілі ставали нереалістичними. Сильна позиція Польщі на міжнародній арені на початковому етапі вторгнення не могла тривати вічно, а альтернатива не працювала.

Польська сторона вважала себе регіональним лідером, але поряд таким ж були українці і польська влада не хотіла з цим миритись. Україна була у виграшній позиції на міжнародній арені в центрі уваги з великою міжнародною підтримкою, з роботою з країнами колишнього СРСР.

Зеленський спромігся розбудувати регіональну політичну силу, в той час як польська влада загравала з зерновою кризою і не знала сама як її вирішити, і перед виборами не могла собі дозволити дати задню. ПіС (провладна партія) не хотіла дозволити програти вибори, тож грала на самих поляках.

Автор згадує Єрмака, який відіграв не останню роль у закритті так званого «проекту дружби» між Польщею та Україною. Єрмак будував свою політичну карʼєру в оточені колишніх депутатів партії регіонів.

Автор також порівнює Дуду і Коломойського. Те, як Зеленський віддав розпорядження на арешт і допит Коломойського, так званого свого патрона-олігарха, означало що Зеленський легко позбудеться впливу Дуди.

Тема — брати Самойлови — які в них думки про російсько-українську війну 2022-24 р.р.

В той час як Зеленський активно розбудовував міжнародні відносини з лідерами Європи та Америки, Дуда був зайнятий внутрішньою передвиборчою кампанією, що віддалило позицію президентів один від одного на міжнародній арені.

Глава польського МЗС не справлявся з зовнішньою політикою щодо України чи Вашингтону, бо боровся за місце у Сеймі. Голова Бюро національної безпеки просто зник з політичної гри. Голова Міністерства національної оборони намагався пояснити польським виборцям політичні ідеї.

Туск готувався налагодити відносини з Зеленським, підставляючи ПіС під ризик перед виборами. В цих умовах Дуда казав, що шкодує про провал так званого «проєкту дружби».

Помилкою Польщі було те, що країна не афішувала, що щось очікує взамін за передачу зброї Україні. До прикладу Словаки відкрито казали що передають свої застарілі системи С300, а взамін отримують нові системи. Польща ж передавала, отримуючи взамін тільки обіцянки від Німеччини та інших.

Вплив символізму на сучасний світ та війну

Україна переграла Польщу у зерновій кризі, знайшовши підтримку в інших країнах, тиснувши на болючі місця Польщі на міжнародній арені. В результаті польська гра призвела до втрати Польщі у лідерстві інтеграції України в ЄС.

Німеччина погодилась стати адвокатом України в ЄС, паралельно працюючи над реформування структур ЄС під нове велике розширення на схід та на Балкани. Польща зрозуміла, що в ЄС ми з ними не завжди матимемо спільні інтереси і так званої Польсько-Української держави не буде.

Восени до Києва приїжджали міністри різних країн для укладання договорів про співпрацю в сфері виробництва зброї. Але Польща не відповіла на запрошення, аргументуючи, що нічого не отримувала.

Жозеф Боррель скликав Раду міністрів ЄС із закордонних справ в Києв, щоб висловити свою солідарність та підтримку майбутньому члену ЄС. Тільки один міністр був відсутній –польський.

На початку Польща мала шанс увійти до ліги країн-лідерів, але для цього їм потрібно було розрахувати свій потенціал більш реалістично. Припинити свої дипломатичні війни з Німеччиною, США та Єврокомісією. Навіть попри деякі хороші ініціативи, внутрішня політична діяльність ПіС виявилася провальною.

Ще читати основні тези «Польша на войне» Збигнев Парафьянович Zbigniew Parafianowicz «Polska na wojne»

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *