Оскільки він готується балотуватися на переобрання у 2024 році, то чи правий президент Володимир Путін, стверджуючи, що найгірше для російської економіки позаду?

Майже через два роки після вторгнення Москви в Україну російська економіка продемонструвала дивовижну стійкість перед обличчям безпрецедентної лавини західних санкцій.

Але економісти кажуть, що російська воєнна економіка може демонструвати ознаки перегріву, тоді як західні лідери сподіваються, що санкції нарешті почнуть діяти.

Французьке дипломатичне джерело висловило сподівання, що економічні санкції почнуть відчуватися наприкінці 2024 або на початку 2025 року.

Санкції «схожі на невеликий прокол шини. Це не відразу, але воно працює», — повідомило інше європейське дипломатичне джерело AFP.

«Це марафон, а не спринт», — сказала Агате Демаре, аналітик Європейської ради з міжнародних відносин.

Вам буде цікаво прочитати Новини Угорщини під час великої війни в Європі

За її словами, мета санкцій не полягає в тому, щоб спровокувати крах дев’ятої за величиною економіки світу, що могло б спровокувати глобальну кризу, ані спричинити зміну режиму.

«Їхня мета — обмежити можливості російської військової машини», — сказав Демаре.

ЄС запровадив 11 раундів санкцій проти Росії з моменту її повного вторгнення в Україну в лютому 2022 року, включно з ударами по ключових експортних поставок нафти та газу.

Зараз розробляється 12-й пакет заходів, який включає заборону на імпорт російських алмазів.

За офіційними даними, 49 відсотків європейського експорту до Росії та 58 відсотків російського імпорту знаходяться під санкціями.

Навіть якщо Росія стала найбільш санкційною країною у світі, її економіка зазнала руйнувань, але не спустошена.

Спостерігачі кажуть, що минулі економічні кризи та перші санкції Заходу через анексію Криму в 2014 році навчили економічну команду Путіна, як краще керувати ризиками.

«Симптоми перегріву»

Зараз Кремль планує збільшити витрати на оборону майже на 70 відсотків у 2024 році, що свідчить про те, що Москва, можливо, готова до тривалої війни в Україні.

«Ми подолали всі проблеми, які виникли після введення проти нас санкцій, і почали наступний етап розвитку», — заявив Путін у жовтні.

Згідно з офіційною російською статистикою, валовий внутрішній продукт країни в третьому кварталі цього року зріс на 5,5 відсотка, а наступного року очікується зростання економіки на рівні 2 відсотків.

Олександра Прокопенко, іноземний науковець Євразійського центру Carnegie Russia, сказала, що російська економіка працює добре, але показники її ефективності вводять в оману.

Документальная проза — История Азовского моря между двумя великими войнами

«Усі вони є симптомами перегріву. Одна третина зростання зумовлена військовими витратами, тому економіка опинилася залежною від військової голки», — сказав Прокопенко, який працював у російському центральному банку з 2019 по початок 2022 року.

«Залежність від нафти також зросла, і зараз вона сильніша, ніж до війни», — сказала вона AFP.

Щоб допомогти обійти санкції на продаж нафти, Росія створила величезний тіньовий флот і паралельну фінансову інфраструктуру.

«Основний експортний дохід Росії все ще надходить від продажу вуглеводнів», — сказав Прокопенко, вказавши на таких основних покупців, як Китай та Індія.

За даними Global Witness, екологічної організації, імпорт російського зрідженого природного газу (СПГ) в ЄС зріс на 40 відсотків за перші сім місяців року, склавши майже 5,3 мільярда євро (5,7 мільярда доларів).

Компанії в таких країнах, як Туреччина, ОАЕ, Китай і пострадянські країни, такі як Казахстан, залучені до схем, щоб допомогти Москві обійти санкції. Дослідження показують, що Росія мала доступ до західних технологій зброї через треті країни, такі як Китай.

Читайте світовий бестселлер Секретні фарватери Азовського моря затиснутого між Росією та Україною

За словами Прокопенка, навіть європейські компанії готові продовжувати торгівлю з Росією, в тому числі товарами подвійного призначення, якщо ці операції будуть проходити через треті країни.

«Розривається від грошей»

Демаре визнав, що в європейській політиці щодо Росії є «непослідовність», але додав, що важко оцінити довгострокову стійкість Москви.

«На даний момент вони на воєнному стані, але скільки це може тривати? Важко сказати», — сказала вона.

«Соціальний мир теж дорого коштує».

У той час як санкції ускладнили життя простих росіян, деякі багаті москвичі живуть якнайкраще, отримуючи пряму вигоду від війни, кажуть оглядачі.

«Москва набухає грошима», — написав у Facebook політичний оглядач Сергій Медведєв, вказуючи на оборонні угоди та різке зростання продажів нафти.

Свідки кажуть, що на вулицях Москви з’являється більше автомобілів високого класу, а розкішні магазини та ресторани не мають жодних ознак зменшення.

Пишучи для Фонду Карнегі за міжнародний мир, Денис Волков і Андрій Колесніков минулого місяця заявили, що росіяни адаптувалися до нових економічних умов «всього за один рік».

«Більшість росіян розуміють, що війна в Україні закінчиться ще не скоро, і намагаються не зациклюватися на військових темах чи подіях на фронті», – пишуть вони.

Російське суспільство, за їх словами, «навчилося перестати турбуватися про війну».

Документальна історія російсько-української війни

От Genich